Instagram’da DM Ne Demektir?

Son zamanların en çok kullanılan sosyal paylaşım platformu olan Instagram, sevdiklerinizle en güzel fotoğrafları ve videoları paylaşmanıza olanak sağlamaktadır. Sürekli olarak yeni güncellemeleri ile hoş bir kullanımı olan Instagram’da kullanıcılar istediği kişiyi takip edebildiği gibi DM özelliği sayesinden mesajlaşabilmektedir. Bu özelliğin kısalması DM olarak bilinse de bir çok kullanıcı henüz bu kısaltmanın anlamını bilmemektedir. Peki Instagram’d DM Nedir? DM Nasıl Atılır?

Instagram Direct Message Nedir?

Özel bir mesajlaşma hizmeti olan DM, herkese açık olmasını istemediğiniz fotoğraf ve videoları sadece sizin belirlediğiniz üyelere, aile bireylerine ve arkadaşlarınıza gönderme olanağı veren bir sistem olarak bilinmektedir.

Çektiğiniz bir fotoğrafı sadece sizin seçtiğiniz kişilerce görülmesini istiyorsanız Instagram Direct özelliğini kullanabilirsiniz. Bu yeni özellik, sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan bir ikon sayesinde kolayca açılıyor. Aynı zamanda bu ikona tıklayarak arkadaşlarınızın size gönderdiği mesajlara da ulaşabiliyorsunuz.

Paylaşmak istediğiniz görüntüyü düzenledikten sonra, herkesin görmesini arzu etmiyorsanız sağ üst köşedeki bu ikona tıklayıp direkt özelliğini kullanarak sadece sizin belirlediğiniz kişilere iletebilirsiniz. Bir seferde 15 tane mesaj gönderme imkanı tanıyan bu özelliği kullanırken, direkt listenizde bulunan kişileri listeden hızlı bir şekilde seçip, mesajlarınızı gönderebiliyorsunuz. Yine mesajın iletildiği kişi eğer çevrimiçi durumdaysa, mesajın okunduğu da yanan yeşil bir ışıkla size gösteriliyor.

Mesajda iletilen fotoğraf ya da videonun arkadaşınızca beğenilmesi ya da yorum yapılması durumunda da bu size anlık olarak bildiriliyor ve bu şekilde görüntünüzle ilgili her yenilikten eş zamanlı haberdar oluyorsunuz.

INSTAGRAM’DA DM NASIL ATILIR?

  • DM atabilmeniz için ilk olarak Instagram hesabınıza girdikten sonra ekranınızın “sağ üst köşede” bulunan ikona tıklayınız.
  • Açılan sayfada daha önce mesaj gönderdikleriniz varsa onları görebilirsiniz, eğer yoksa o alan boş gelecektir. Tekrar sağ üst köşede bulunan + işaretine basıp yeni bir mesaj penceresi açınız.
  • Daha sonra hemen altta açılan menüden Mesaj Gönder‘e basınız.
  • Burada mesaj atmak istediğiniz kişinin kullanıcı adını yazın ve sağ üst köşedeki İleri‘ye basınız.
  • En sonunda açılan mesaj sayfasındaki ileri butonu ile istediğinizi yazıp karşı tarafa gönderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir